17:17, 23 квітня 2021

У Львові горіла “Тюрма на Лонцького”. Архіви під загрозою затоплення

Музейники збирають кошти для термінової реставрації приміщення.

1619181000-6270.jpeg
ukrinform.ua

У приміщенні Національного музею “Тюрма на Лонцького”, колишньої в’язниці КДБ та Гестапо, спалахнула пожежа. Вогонь гасили аж 9 одиниць техніки ДСНС. Через велику кількість використаної води архів ОУН та УПА – під загрозою затоплення.

Про це повідомляє Укрінформ.

Значних втрат зазнала унікальна пам'ятка історії – колишня в’язниця КДБ та Гестапо: вогонь знищив проводку, частину перекриття. Директор музею  “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий заявив, що приміщеню необхідна термінова реставрація.

"Пожежа почалася у котельні СБУ, яка є прилеглою до будівлі музею і яку ми також використовуємо. Можливо, це трапилося через коротке замкнення в електромережі. Найперше зайнялося перекриття даху, горіли балки, частина вікон вибиті, а найгірше – ще досі через велику кількість використаної води, а працювало аж 9 одиниць техніки ДСНС, затоплені коридори. Слава Богу, ані архіви, ані фондосховища, ні робочі кабінети не постраждали. Але в загальному потрібна термінова реставрація”, – зазначив Забілий.

За його словами, з понеділка спеціальна комісія, яка складалася з представників Галицької районної адміністрації Львова, управління охорони культурної спадщини ЛМР, представників міста, обіцяла надати висновки щодо оцінки завданих збитків. 

Водночас народний депутат Володимир В’ятрович на своїй сторінці у Facebook написав, що унікальні архіви – під загрозою затоплення.

“Найцінніше майно – архів ОУН та УПА, а також спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, що зберігаються у музеї, під загрозою затоплення. Як і вцілілі наразі фондосховища та лабораторія музею. Та вже зараз є очевидним, що музей потребує коштів для відновлення, найперше – перекриття даху, що зараз відкритий для дощів та негоди, встановлення дверей та вікон, осушування приміщень тощо”, – зазначив В’ятрович.

Він додав, що низки руйнувань вдалося уникнути завдяки працівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та історичні цінності.

“Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому поверсі приміщення, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала”, – підкреслив В’ятрович.

1619181001-9410.jpeg
ukrinform.ua

Окрім того, В'ятрович підкреслив, що оцінити повний масштаб втрат “вдасться з часом, оскільки наразі перекриття наповнені водою і це загрожує зберіганню фондів та руйнуванням експозиції”.

Тож нардеп закликав долучитися усіх, хто хоче допомогти у реставрації унікального музею.

Пожертвувати кошти можна, перевівши їх на картку ПриватБанку 5168752000922339 (Слабоспицький Олег).

“Тюрма на Лонцького” – унікальний у Європі український Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів. Його створили у колишній катівні КДБ та Гестапо. Він один із трьох у Східній Європі (два інших – це музей-тюрма НКВД у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі в Берліні).

Музей відкрили 28 червня 2009 року, 14 жовтня 2009 року він отримав статус національного.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що на Хмельниччині пожежа повністю знищила дерев’яну церкву ХІХ століття.