Російського режисера звинувачують у знущаннях над дітьми під час зйомок фільму в Україні
Харківські правоохоронці розслідують факт можливого порушення прав дітей, імовірно, вихованців дитячого будинку під час зйомок фільму “Дау”, режисера Іллі Хржановського, що відбувалися в Харкові в 2008-2011 роках. Про це повідомили 22 квітня Укрінформ.
З 15 квітня у вільному доступі в Інтернеті з’явилися фільми цього масштабного проекту. Напередодні у мережі Facebook почалося бурхливе обговорення 6-годинного фільму “Дау. Дегенерація”, де є сцени з немовлятами (показані досліди в закритому науковому інституті).
Факт розслідування підтвердив прессекретар прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко.
“За результатами аналізу даних з мережі Інтернет, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення прав і свобод дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства під час зйомок кінофільму на території міста Харкова. Ювенальні прокурори прокуратури Харківської області зареєстрували кримінальні провадження за фактами катування, а також виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства (ч. 2 ст. 127, ч. 3 ст. 300 КК України). Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснює слідче управління Головного управління Нацполіції в Харківській області”, – повідомив Чубенко.
За попередньою інформацією слідства, неповнолітнім особам, вірогідно з числа дітей-сиріт, групою осіб у процесі кіновиробництва могли бути заподіяні фізичний біль або моральне страждання. Крім того, вважають у прокуратурі, оприлюднені кадри з відео можуть мати ознаки твору, що пропагує культ насильства і жорстокості або дискримінації.
Зокрема, експерт з дитячої нейропсихології Олена Самойленко, виказуючи обурення, стверджує, що у зйомках використали дітей з харківського будинку дитини і що їм завдали непоправних психологічних травм.
На ситуацію звернув увагу уповноважений ВР з прав дітей Микола Кулеба. Він підтвердив, що написав заяву до поліції, однак решта викладеної в мережі інформації потребує перевірки. Тож наразі достеменно невідомо, які діти були задіяні в кінопроцесі та з чийого дозволу.
Сам режисер резонансні кадри поки не прокоментував.
Над фільмом “Дау”, який і до цього скандалу, був відомий через тривалий і незвичний процес зйомок та відверті сцени й сцени насильства у фільмі, група працювала загалом біля 15 років (5 років в Україні і 8 в Лондоні – постпродакшн). Основні зйомки пройшли в Харкові в 2008-2011 рр. – на території колишнього басейну “Динамо” був побудований “Московський секретний НДІ”, також зйомки були на вулицях міста. Усі учасники проекту підписали згоду про нерозголошення. За підтвердженням самого Хржановського, протягом кількох років люди жили в декораціях за правилами радянського часу періоду 1938 – 1968 рр. – з “партійною організацією” та навіть “в’язницею”.
Водночас, як відомо, російський режисер Ілля Хржановський наприкінці 2019 року став художнім керівником Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” у Києві.
У Меморіальному центі звинувачення на адресу їхнього художнього керівника, режисера фільму “Дау” вважають суб’єктивними та емоційними й просять дочекатися висновків від правоохоронців – чи дійсно щодо дітей під час зйомок у Харкові були якісь неправомірні дії. Про це йдеться в офіційній заяві організації, опублікованій на сторінці у Facebook.
“Ми впевнені, що будь-яке насилля неприпустиме: ні в минулі часи, ні тепер. Свобода та гідність людини, її життя та її права є найвищими цінностями. Меморіальний центр захищав і захищатиме ці цінності і сповідує їх в своїй діяльності. Водночас наголошуємо, що всі звинувачення, які лунають зараз на адресу Іллі Хржановського, зроблені на підставі емоцій та суб’єктивних думок, побудованих на здогадках і припущеннях. Ми вважаємо, що остаточні рішення варто приймати після об’єктивних висновків правоохоронних органів”, – йдеться у заяві.
“Ми не можемо давати оцінку цим фільмам та методам, якими вони створені і, чекаємо на проведення розслідування та висновків відповідної експертизи, якщо така буде призначена”, – кажуть у заяві.
У фонді також закликають ЗМІ та громадськість “бути об’єктивними та зваженими в поширенні коментарів стосовно роботи Фонду та усвідомлювати, що Меморіальний центр “Бабин Яр” і проект “Дау” – це абсолютно різні проекти”.
Уповноважений ВР України з прав людини Людмила Денісова застерегла, що у процесі розслідування у справі використання малолітніх дітей в зйомках фільму “ДАУ. Дегенерація”, що містять ознаки насильства та їх незаконної експлуатації, діти не мають вдруге піддаватися психологічному травмуванню.
“Підтримую ініціативу проведення належного розслідування у справі використання в зйомках малолітніх дітей, які містять ознаки насильства та їх незаконної експлуатації. Сподіваюся, що правоохоронні органи дадуть належну правову оцінку у цій ситуації. Утім наголошую, що в процесі розслідування діти не мають вдруге піддаватися психологічному травмуванню”, – написала Денісова.
Вона зазначила, що Україна приєдналася до ряду міжнародних конвенцій, які встановлюють низку правових зобов’язань для держав-членів щодо захисту прав дітей. За її словами, перш за все – це Конвенція ООН про права дитини, яка визначає, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соцзабезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.