15:42, 29 січня 2021

Парламент пропонує присвоїти звання Героя України дивізійнику Михайлу Мулику

Запит впродовж 15 днів має розглянути Президент.
Мулик.jpg
https://kurs.if.ua/

Верховна Рада 29 січня більшістю голосів підтримала запит до Президента щодо присвоєння звання Героя України Михайлу Мулику, ветерану дивізії “Галичина”. Про це повідомила авторка запиту, народний депутат України Оксана Савчук на своїй сторінці у Facebook.

“Тішить, що парламент розуміє подвиг дивізійників і їхній безцінний внесок у збереження української державності! Слава Героям України! Рада, що в День пам’яті Героїв Крут ми вшановуємо героїв, які виборювали Україну дня нас”, – зазначила парламентарка.

Тепер запит має розглянути Президент Володимир Зеленський. Впродовж 15 днів глава держави зобов’язаний повідомити народного депутата України про результати розгляду. 

Відзначимо, що випадок є унікальним, адже досі до теми дивізії “Галичина” серед українського суспільства є неоднозначне ставлення: хтось дивізійників вважає героями, а хтось переконаний, що це колаборанти, попри те, що Нюрнберзький процес, який розглядав військові злочини нацистів, не знайшов доказів скоєння нею військових злочинів і жоден вояк дивізії не був засуджений. 

Нагадаємо, з 26 березня 2019 року набув чинності Закон “Про внесення зміни до статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо посилення соціального захисту учасників боротьби за незалежність України у XX столітті. Правовий статус учасника бойових дій отримали особи, які брали участь у всіх формах збройної боротьби за незалежність України у XX столітті у складі: Української повстанської армії; Української повстанчої армії отамана Тараса Боровця (Бульби) «Поліська Січ»; Української народної революційної армії (УНРА); Організації народної оборони «Карпатська Січ». Однак учасники дивізії “Галичина” до цього переліку не були включені. 

Михайло Мулик народився 28 жовтня 1920 року в селі Горожанка на Тернопільщині. У 17 років став вступив до Організації Українських Націоналістів. За її завданням у вересні 1943 року вступив до лав дивізії “Галичина”, де служив радистом. Брав участь у битві під Бродами у липні 1944 року. Згодом потрапив до радянського полону. Після тортур у московській Луб’янці Мулика на 10 років відправили до таборів. Покарання відбував на вугільних шахтах у Московській області та в Республіці Комі.

Зі заслання повернувся у 1958 році. Оселився у Станіславові, тепер – Івано-Франківськ. Працював бухгалтером у виробничому об’єднанні “Прикарпатліс”. 1989-го року став членом культурно-наукового товариства “Рух”. 

У 1991 році організував Товариство політичних в’язнів і репресованих. За рік із дивізійником Володимиром Малкошем створив Братство колишніх вояків “Галичини”.

У 2017 році отримав звання почесного громадянина Івано-Франківська. 

Помер 25 січня 2020 року в Івано-Франківську. Похований на Алеї слави. Досі не реабілітований українською владою.