Дослідники опублікували серію марок Підпільної пошти України
ОУН використовувала марки для пропаганди за кордоном, нагадуючи світові про окупацію України СРСР.
Центр досліджень визвольного руху опублікував першу частину колекції марок Підпільної пошти України - закордонного відомства ОУН. До збірки увійшли близько сотні екземплярів різних років.
Про це повідомили на офіційній сторінці ЦДВР у Facebook.
“Марки ППУ мали пропагандивне значення, оскільки пошта є ознакою існування держави. Таким чином українці вкотре намагалися нагадати світові про існування України та окупацію СРСР”, – наголосили у Центрі.
Також, за словами дослідників, марки використовували “з ціллю краудфандінгу”. Тобто, гроші із їх продажу збирали “для різних добрих справ”, зокрема – матеріальної підтримки підпілля ОУН. Окрім того, їхнє поширення сприяло консолідації українців в еміграції.
“У вільному світі українці з діаспори клеїли на листи та бандеролі марки ППУ поряд з офіційними марками держав, у яких проживали”, – розповіли у ЦДВР.
Загалом, про авторів марок для Підпільної пошти відомо небагато. Наприклад, одним з художників був Роберт Лісовський – автор емблеми ОУН, послідовник НарбутаГеоргій Нарбут (1886-1920 рр.)– український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок). Один із засновників і ректор Української академії мистецтв. та БойчукаМихайло Бойчук (1882-1937 рр.) – український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва “бойчукізм”..
Першу частину колекції марок Підпільної Пошти України з фондів Архіву ЦДВР можна переглянути тут.
Підпільна Пошта України – невизнане поштове відомство в рамках Закордонного поштового відділу Закордонних Частин Організації українських націоналістів революціонерів.
ППУ заснували в Німеччині, вона діяла у період між 1949 та 1983 роками. Згодом видання Підпільної Пошти України почали виходити у Чикаго.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Укрпошта випустила поштову марку, присвячену 100-літтю Першого Зимового походу Армії УНР.