Часом почуваюся, наче якийсь мандрівний першовідкривач, що являє світу щось нове і небачене. Звісно – це ілюзія. Але люблю відчувати трепет і захват перед чимсь небаченим.

Днями заскочив у Меденичі, що на дорозі зі Львова до Дрогобича. Не раз з гостинця мельком бачив дерев’яну церковцю, що сховалась у затінку величезної мурованої. Але що можна вловити за мить?

Аж нарешті потрапив в містечко і з трепетом наблизився до церкви… Таки не дарма я так хотів її побачити! Струнка, велична споруда, крита ґонтом. Це тепер така рідкість!

Дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці (святої Параскеви) збудована у 1644-му році, про що свідчить напис на одвірку південних дверей. Тризрубний дах високим шпилем здіймається до неба і людина біля церкви здається мізерною і дрібною.

На дверях ще одна дивовижа – намальовано фіґури двох святих. Поруч на стіні висить картина – Ісус Христос посеред розбурханого моря перед мореплавцями. Подібного сюжету ще ніколи не бачив!

Неподалік церкви знаходиться старовинна дзвіниця (ХYІІ ст.), схожа на оборонну вежу.

Загалом церква з дзвіницеюю справляють величне враження. Шкода лишень, що в шістдесятих роках для чогось арки довкруж бабинця зашалювали дошками, чим обважнили легкий, стрімкий силует церкви.

У цьому храмі в 1931-му році відправляв службу Божу Василь Шевчук (“отець Кадило”) – капелан УПА “Закерзоння”. Його розстріляли в Ряшеві у 1948-му році, про що свідчить пам’ятна таблиця на стіні святині.

Цікаво, що побутує місцева легенда – цей храм в лихі літа татарських набігів, воєн, крові і наруги не брали ні вогонь, ні шабля, ні куля. Святість береже цю перлину галицької архітектури від біди. Усім серцем хочеться вірити, що так і буде. Помолився за це.

Березень 2019 р.

Читайте ще

Баличі. Село серед ставків
Баличі. Село серед ставків
Вовків. Нові шати для старовинної святині
Вовків. Нові шати для старовинної святині
З недавніх мандрівок. Монастир св. Герарда в Гніздичеві: розкіш святості і сецесії
З недавніх мандрівок. Монастир св. Герарда в Гніздичеві: розкіш святості і сецесії
Оброшине – осердя зими
Оброшине – осердя зими
Покровська церква у Поршні
Покровська церква у Поршні