Люди війни. Марія Віслапуу

Марія Віслапуу, 1928 р. н., уродженка с. Жирівка (нині Пустомитівського району Львівської області). Освіту здобувала у педагогічному училищі у Львові. Була зв’язковою Організації Українських Націоналістів під псевдо "Роксолана". 13 березня 1946 року була заарештована та засуджена до 5 років позбавлення волі. Вивезена до Антрациту Луганської області, згодом – до виправних таборів Республіки Комі та Красноярського краю Росії. Чоловік – учасник естонського антирадянського руху Олександр Віслапуу. Реабілітована 12 липня 1989 року. Нині мешкає у с. Сокільники Пустомитівського району Львівської області.

На Стрийській тут, де міст, там завжди стояв німець, він перевіряв. А я з собою везла пістолети, і брат знав, що я везу пістолети. Що я пережила… Вони не знали нічого – ні шофер, ні монахиня не знала… і я попросила її, щоб вона взяла під свій одяг. Він не посмів її рухати.

Звати мене Марія Гриб, по чоловікові – Віслапуу і чоловік мій – естонець. Народилася я в селі Жирівка в 1928 році, так що в січні мені виповнилося вже 90 років. Брат був станичний, і він був в організації ОУН, і до нас, до нього часто приходили. І я була зв’язковою вже потім.

На Стрийській тут, де міст, там завжди стояв німець, він перевіряв, а я з собою везла пістолети, і брат знав, що я везу пістолети. Що я пережила, вони не знали нічого, ні шофер, ні монахиня не знала, що я везу. А я бачу, що він стоїть, і вже скоро підходити до нас, і я попросила її, щоб вона взяла під свій одяг. Він не посмів її рухати.

13 березня, під вечір, дзвінок:  “Дівчата, збирайтеся”. Нас вивезли в Луганську область. А потім вже під кінець з того лагера на другий.