Мандруючи Старосамбірщиною, завше знаходжу для себе щось нове і цікаве. Їдучи в знамениту Скелівку (Фельштин), на околиці села Сусідовичі раптом побачив потужну будівлю монастиря. І я б не пробачив собі, якби не зупинився, щоб оглянути пам’ятку.
Як повідомлялось на інформаційному щиті – це монастир кармелітів з храмом святої Анни Самотрєтьої в Сусідовичах.

Як усе це на цих землях, заснування монастиря і побудова костелу не обійшлись без Гербуртів – власників довколишніх сіл. Легенда розповідає, що у 1585-му році селяни виорали на полі барельєф святої Анни Самотрєтьої. Посполиті віднесли знахідку Гербуртам, а ті віддали барельєф в костел. Але фігурка увесь час поверталась на місце знахідки. Були ще видіння, в яких свята Анна з’являлась над кущем троянд на Ласкавій горі біля Сусідовичів. Тож Еразм Гербурт поставив на тому місці спершу дерев’яну капличку, а згодом у 1595-му році збудував мурований костел святої Анни. 
У 1603-му році на Ласкавій горі з’явились перші монахи, які й заопікувались храмом. Часи були важкі, непевні, турки і татари не раз спустошували галицькі землі, тож монастир обнесли оборонним муром, збудовано чотири потужні вежі, одна з яких донині служить дзвіницею. Із високими валами та мурами святиня перетворилась на справжню фортецю.

За свою довгу історію монастир кармелітів не раз зазнавав нападів, руйнувань, потерпав від пожеж. Не раз перебудовувався. За совітів монастир зачинили, а храм спершу перетворили на військову школу старшин, а згодом на склад мінеральних добрив.
На зорі Незалежності у 1989-му році, майже зруйнований храм передали вірним. У 2011-му у відбудований монастир повернулись кармеліти.

Нині у цікавій пам’ятці архітектури можна побачити точну копію барельєфа святої Анни Самотретьої.

Травень 2019 р.

Читайте ще

Баличі. Село серед ставків
Баличі. Село серед ставків
Відники, що відають
Відники, що відають
Волове попід лісом, але без волів
Волове попід лісом, але без волів
Дев’ятир – село на дві країни
Дев’ятир – село на дві країни