Відчайдухи, що вірили в Українську державу. 100 років тому відбувся Листопадовий чин.

Відчайдухи, що вірили в Українську державу. 100 років тому відбувся Листопадовий чин.

Протягом Першої світової Легіон Січових стрільців став одним із найкращих в австро-угорській армії. Попри те, що присягли на вірність австрійському цісарю, січовики плекали надію на створення Української держави, ставши зародком майбутнього регулярного війська.

Поява у пресі повідомлень про наміри поляків перебрати владу у Львові 1 листопада змусила українців вдатися до рішучих дій.

О 4-й годині ранку 1 листопада почалося повстання. Першими почали діяти загони поручика Іллі Цьокана. Він повідомив у штаб, що австрійські, німецькі та угорські підрозділи дотримуються нейтралітету.

Загін поручика Мартинця захопив ратушу, 75 стрільців хорунжого Сендецького оволоділи намісництвом. Четар Григорій Трух зайняв комендатуру, четар Огоновський зайняв і роззброїв міську поліцію, де відразу було розташовано першу помічну службу сотника Гинилевича. О 5-й ранку було відключено міський телефон і міжнародну телеграфну лінію, захоплено радіо. До світанку зайнято всі вокзали. Вже на ранок у місті з’явилися українські патрулі з синьо-жовтими стрічками на шапках.

На львівській ратуші група вояків підняла синьо-жовтий прапор, виготовлений дружиною директора «Народної торгівлі» Марією Лазорко. Його встановив 17-річний Степан Паньківський (через рік загинув під час Вовчухівської офензиви).

О 7-й ранку Дмитро Вітовський рапортував Костю Левицькому, що Львів зайняли, не втративши жодного стрільця.

Безперешкодно українські військові перебрали владу також у Станіславові, Тернополі, Золочеві, Жовкві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Галичі, Бережанах, Самборі. Лише де-не-де українці зустрічали опір польських сил, зокрема, у Перемишлі, Дрогобичі та Бориславі.

Вдень намісник Карл фон Гуйн передав всю владу в Галичині своєму заступнику – українцеві Володимиру Децикевичу. Надвечір генерала Гуйна та чиновників австрійської адміністрації відпровадили потягом до Відня.

“Все було зроблено неперевершено. Мені старому здається, що справа не піде так легко, як на початку. Ваші супротивники — це завзяті люди. Бажаю вам, панове, успіху. Служіть своїй державі, як ви віддано служили Австрії”, – сказав Гуйн перед від’їздом.