Останні роки Соломія Крушельницька хворіла на рак горла

Цього дня, 16 листопада, 66 років тому відійшла у засвіти одна із найславетніших оперних співачок в історії.

Серпень 1939-ого. 66-річна Соломія Крушельницька уже рік мешкає у своїй італійській віллі у Віареджо сама. Рік тому не стало її чоловіка – Чезаре Річчоні. Він був єдиною близькою людиною для співачки у місті. Тож Соломія приймає рішення відвідати рідних в Україні.

У той час в Італії фашистські настрої набирали обертів, неминучість війни була очевидною. І друзі відмовляли співачку, однак Соломія таки подалася до карпатського села Дубина, де її сестри мали будинок. На початку осені примадонна разом із сестрами приїхала до Львова, не підозрюючи, що до Італії вона вже ніколи не зможе повернутись.

Справа Соломія Крушельницька з рідною сестрою Осипою Бандрівською, Львів, 1939 р.
Справа Соломія Крушельницька з рідною сестрою Осипою Бандрівською, Львів, 1939 р.

Совіти з цілого будинку залишили Крушельницькій лише квартиру на другому поверсі. Співачка неодноразово зверталась із проханням дозволити їй поїздку до Італії, адже там залишилось все її майно. Однак відповіді не було. Без відома Соломії радянські адвокати продали її віллу у Віареджо, виплативши Крушельницькій лише невелику компенсацію. Її особистий архів, колекція сценічних костюмів та унікальне зібрання картин – зникли безслідно.

Під час німецької окупації співачка впала на ожеледиці і зламала ногу. Після цього вже не могла ходити без палички.

Згодом Василь Барвінський запросив її викладати у Львівській консерваторії. Однак наприкінці 1940-их він потрапив під хвилю репресій. Така ж доля могла чекати і на Крушельницьку.

Соломія Крушельницька у своїй квартирі зі студентами консерваторії, Львів, 1940 - ві рр.
Соломія Крушельницька у своїй квартирі зі студентами консерваторії, Львів, 1940 – ві рр.

В новій адміністрації консерваторії Крушельницькій заявили, що у відділі кадрів не має її диплому про вищу освіту. Тож її чекає звільнення. Лише після того, як випадково з’ясувалося, що диплом передали до Національного музею, співачці дозволили працювати далі.

Як викладач радянської консерваторії, Соломія Амвросіївна щороку повинна була давати так званий звітний концерт. Інакше її звільнили б. У 1949-му 77-річна Соломія Крушельницька співала у залі Львівської філармонії. Невелике приміщення не могло вмістити всіх, хто хотів побачити живу легенду.

Це був останній концерт Крушельницької. Мало хто в залі знав, що співачка вже була хвора на рак горла. Можна тільки припустити, якою ціною давався їй спів.

Через два роки у листопаді 1952-ого Соломії не стало. Їй було 80 років. Артистку, перед якою схилявся весь світ, ховали без надзвичайних почестей. Довгий час на її могилі на Личаківському цвинтарі навіть не було пам’ятника…

Аліна Брода