Бруно Шульц – митець з Дрогобича

19 листопада 1942-ого. Вже понад чотири місяці як німецькі війська окупували Західну Україну. За цей час Бруно Шульц, на той момент вже добре відомий у Європі письменник та художник, втратив роботу, був переселений разом з родиною до гетто, хворів, голодував і перебував у глибокій депресії, яка посилилась після звісток про страту його друзів-євреїв.

Напередодні знайомі із Варшави зуміли передати Шульцу фальшиві “арійські” документи. Готувалася втеча письменника. Однак того дня Бруно, йдучи по хліб до юденрату, потрапив під “дику акцію” місцевого гестапо проти євреїв. Він загинув посеред вулиці від кулі гестапівця Карла Ґюнтера.

Шульцу вдалося уникнути репресій у перший час окупації, оскільки його “взяв під опіку” керівник місцевого гестапо Фелікс Ландау, відомий також участю у розстрілі львівських професорів у липні 1941-ого. Шульц виконував стінопис у дитячій кімнаті на віллі , де мешкав Ландау, а також у гестапівському казино.

Світову славу письменника, щоправда, дещо запізнілу, Шульцові принесли його дві збірки оповідань “Цинамонові крамниці” 1934-ого та “Санаторій під клепсидрою” 1937-ого. Він несподівано став сенсацією сезону. Дрогобич був дуже важливим для Шульца. Це місто головний персонаж більшості його творів. Він помер за сто метрів від місця, де народився. Кажуть, там була його “свята земля”.

Цінними є графічні роботи Шульца, виконані методом cliсhe-verre – на покрите чорним желатином скло гострим лезом наноситься малюнок, який потім відбивається на світлочутливому папері. Найчастіше малював автопортрети, позначені настроями глибокої самотності та передчуттям великої катастрофи. Наприкінці 1920-их в Трускавці закрили виставку Шульца, звинувативши його у порнографії.

Також деякий час працював вчителем малювання у Дрогобицькій гімназії (де раніше і вчився), учні згадували, що Шульц часто розповідав їм на уроках незвичайні казки про фантастичних химерних істот.

1992-ий рік був проголошений ЮНЕСКО роком Бруно Шульца. Дві його збірки перекладені на всі європейські мови, також корейську та японську.