Давні світлини з Коломиї. Хто їх створював…

РОЗШУКУЮЧИ ДАВНІ ЗБЕРЕЖЕНІ ФОТОГРАФІЇ, МИ ЧАСТО НАТРАПЛЯЛИ НА РОБОТИ РІЗНИХ ФОТОАТЕЛЬЄ. ЦІ СВІТЛИНИ ДОБРЕ ВІДОБРАЖАЮТЬ МОДНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТА ДУХ ЕПОХИ, ДОЗВОЛЯЮТЬ ВІЗУАЛІЗУВАТИ ІСТОРІЮ, “ДОТОРКНУТИСЯ” ДО НЕЇ… ПЕРЕСІЧНІ УКРАЇНЦІ НЕ КОЖНОГО ДНЯ ВІДВІДУВАЛИ ФОТОСАЛОНИ, ТОМУ НА ЦИХ СТАРИХ ЗНИМКАХ ПОСТАЮТЬ ГАРНІ, ОШАТНО ОДЯГНЕНІ ЛЮДИ.

РОЗШУКУЮЧИ ДАВНІ

Частина таких світлин походить з фотосалонів Коломиї. Один з найкращих фотосалон старого міста знаходився на вул.Франца Йосипа 15. Студія належала Олександру Кіблеру, цісарсько-королівському придворному фотографу. Свій титул митець отримав після того, як у 1912 р. супроводжував Коломиєю намісника австрійської корони Карла. Олександр Кіблербув майстром портретної знимки, проте робив і фотографії в повний зріст, адже сконструював штатив із фотозбільшувача.

За період своєї діяльності, а працював він до 1960-х років, Кіблер відвідав багато виставок та отримав чимало нагород. Розповідають, що у 1920-х роках він навіть відкрив власний звуковий кінотеатр, який в той час називали “звунка”. Зараз, як спомин на вулиці Лесі Українки, де знаходилося ательє, розмістилося кафе, що носить ім’я відомого фотографа.

Світлина з архіву Василя Нагірного

Салон-ателье фотографії Владислава Дроздзєвича (Дроздовича) “Мариля” працював в Коломиї у 1900-1915 рр. Знаходився салон на сучасній вулиці В’ячеслава Чорновола, по сусідству з фотоательє Е. Юркевича. Споруди в яких знаходилися салони, є одними з найдавніших у місті. За час свого існування в салоні “Мариля” було створено чимало світлин. Це були, як портретні фото, так і фотографії будівель, які можна побачити на старих листівках. Крім того у Трускавці і Самборі були філії фотосалону. Обидва салони залишили, як спадок чарівні фото, які привертають увагу сучасників. Адже вони зроблені в час коли фотографування було рідкісним видом мистецтва…

Роксолана Попелюк